Anasayfa

KVKK

Hakkımızda

Fabrikamız

Ürünlerimiz

Boya Bilgisi

Bayiliklerimiz

Projelerimiz

Referanslar

İletişim

+90 312 397 81 62 (pbx)

Online Alışveriş

kemipaz@kemipaz.com.tr

Yüzeyden Kaçma ve Islatamama

Sarkma / Akma

Yüzeyden Kaçma ve Islatamama

Boya uygulaması sırasında uygulanan kesme ve yerçekimi kuvvetleri, genellikle, boyayı boyanacak yüzeyin üzerine tamamen yaymaya yeterlidir. Ancak, Şekil.1’de görüldüğü gibi, bazen, uygulama sırasında veya hemen sonrasında boyanın yüzeyden kaçtığı ve ıslatamadığı görünür. Eğer bu, geniş bölgelerde veya bir panel kenarında ya da panelin bir bölümünde oluşursa buna yüzeyden kaçma (crawling) adı verilir. Islatamama ise, boyanın, yüzeyde  damlacıklar, kraterler, adacıklar ve delikler halinde toplanmasına da yol açabilir. Bu davranış, yüzeyin boya tarafından iyi ıslatılmamasına bağlıdır. (Şekil.1: Düşük yüzey gerilimli bir yüzeye uygulanıp yüzeyi ıslatamayan ve yüzeyden kaçan bir boya görüntüsü)

Boya uygulaması sırasında uygulanan kesme ve yerçekimi kuvvetleri, genellikle, boyayı boyanacak yüzeyin üzerine tamamen yaymaya yeterlidir. Ancak, Şekil.1’de görüldüğü gibi, bazen, uygulama sırasında veya hemen sonrasında boyanın yüzeyden kaçtığı ve ıslatamadığı görünür. Eğer bu, geniş bölgelerde veya bir panel kenarında ya da panelin bir

bölümünde oluşursa buna yüzeyden kaçma (crawling) adı verilir. Islatamama ise, boyanın, yüzeyde  damlacıklar, kraterler, adacıklar ve delikler halinde toplanmasına da yol açabilir. Bu davranış, yüzeyin boya tarafından iyi ıslatılmamasına bağlıdır. (Şekil.1: Düşük yüzey gerilimli bir yüzeye uygulanıp yüzeyi ıslatamayan ve yüzeyden kaçan bir boya görüntüsü)

 

Islatamamanın sık karşılaşılan bir sebebi, yetersiz temizleme, parmak izleriyle veya kesme yağlarıyla kirlenme ya da atölyenin düzensizliğine bağlı olarak ortaya çıkan “kirli yüzey” dir. Yüzey kirliliği, uygulama yüzeyinin yüzey gerilimini, iyi ıslatma özelliğindeki bir boyanın da ıslatamayacağı noktaya düşürebilir. Islatamama sorunlarının önlenmesi için kullanıcının iyi bir yüzey temizliği yapması ve uygulama alanının temiz ve düzenli olması esastır.

 

Düzeltici etkinlik olarak, yüzey gerilimini düşürücü katkı kullanımında silikon bileşiklerinin, düşük yüzey gerilimli akrilik yüzey ajanlarının ve florlu yüzey katkılarının kullanımına başvurulabilir. Özellikle, tekrar boyanabilirlik sorunlarının yaşanmasına aday olan fırın kurumalı sistemlerde seçilecek yüzey ajanının ısıl kararlılığı konusunda dikkatli olunması gereklidir (Bkz. Arakat Yapışma Zayıflığı).

 

Yüzme

Hakkımızda

Her biri dünya devi olan bayiliğini üstlenmiş olduğumuz firmaların, sürekli gelişen teknolojileri ve yenilikleri ile sanayicilerimize kalite  konusunda yarattığı işbirliği ortamını sunmak ana hedefimizdir.

 

Bu amaç doğrultusunda, müşterilerimizin istek ve beklentileri şirketimizin ilerlemesi ve gelişmesi açısından bizlere rehber niteliği taşıdığından, dünyanın lider kuruluşları ile sizlere hizmet vermenin haklı gururunu yaşamaktayız.

Bayiliklerimiz

İletişim

kemipaz@kemipaz.com.tr

+90 312 397 81 62 (pbx)

+90 312 397 81 63

İstanbul yolu 5. Km Macun

Mahallesi Serpmeleri 147 / 8

Macunköy - Yenimahalle / ANKARA

Projelerimiz

© 2020, Kemipaz Ltd. Şti. , Tüm Hakları Saklıdır.

www.assreklam.com