Anasayfa

KVKK

Hakkımızda

Fabrikamız

Ürünlerimiz

Boya Bilgisi

Bayiliklerimiz

Projelerimiz

Referanslar

İletişim

+90 312 397 81 62 (pbx)

Online Alışveriş

kemipaz@kemipaz.com.tr

Taşma

Sarkma / Akma

Taşma

Taşma, yaş boya filminin renginin, uygulamanın ardından değişmesi biçiminde algılanır. Boyadaki bir ya da birkaç pigmentin yüzeye göçü ile oluşur. Pigmentlerin bu biçimde ayrışması farklı yoğunluklara sahip oluşları nedeniyle farklı çökme hızlarına sahip olmalarından ve pigmentlerden birinin tanecik ya da topak boyutunun farklı oluşundan kaynaklanır. Renk değişiminin üniform olması nedeniyle, özellikle laboratuvarda uygulanan test panellerinde,  taşmanın gözlenmesi her zaman kolay değildir. Ancak, renk değişiklikleri daha sonra uygulama hatlarında dikkat çekici boyuta erişebilir; dolayısıyla, taşma testlerinin yapılması  yararlıdır. En yaygın yöntem yaş boya filmini tahrip etmektir. Eğer taşma söz konusu ise, ortaya çıkan yeni yüzeyin rengi, filmin tahrip edilmemiş kısımlarındaki renkten  farklı olacaktır. Bu testin bir türü, sürtme (Rub-up) kısmında belirtilen klasikleşmiş sürtme testidir.

 

Taşma eğilimi aşağıdaki koşulların varlığında artar: Kalın filmler, düşük viskozite, buharlaşma hızı az olan çözücüler, yavaş kuruyan (veya sertleşen ) reçineler, düşük “pigment / bağlayıcı” oranları ve filmin daha uzun süreyle sıvı halde kalmasına ve pigmentlerin daha fazla çökmesine yol açan her türlü etken. Önlem olarak kalınlaştırıcıların, daha hızlı çözücülerin ve daha reaktif reçinelerin kullanılması hızla yüksek viskozite gelişmesini sağlamaktadır. Bir arada kullanılan pigmentlerin yoğunluklarının, orijinal parça büyüklüklerinin ve benzer ezme inceliğine sahip olacak şekilde disperse edilmiş olması da taşmanın önlenmesinde yardımcı olur.

 

Taşma kusuru, rengin film derinliği boyunca değişmesine yol açtığından, üretim hatlarında veya satış sonrasında yapılacak yama-tamir operasyonlarını oldukça zorlaştırabilirler. Uygulamanın yaşlığı-kuruluğuna bağlı olarak kusurun farklı şiddette gerçekleşmesi, parçalar arasında algısı zor olan fakat homojen yüzeye yama yapılması durumunda kolayca algılanabilecek renk farklılıklarına yol açabilir.

 

Su Lekelenmesi

Taşma

Tepeler ve Çukurlar

Yüzeyden Kaçma ve Islatamama

Yüzme

Hakkımızda

Her biri dünya devi olan bayiliğini üstlenmiş olduğumuz firmaların, sürekli gelişen teknolojileri ve yenilikleri ile sanayicilerimize kalite  konusunda yarattığı işbirliği ortamını sunmak ana hedefimizdir.

 

Bu amaç doğrultusunda, müşterilerimizin istek ve beklentileri şirketimizin ilerlemesi ve gelişmesi açısından bizlere rehber niteliği taşıdığından, dünyanın lider kuruluşları ile sizlere hizmet vermenin haklı gururunu yaşamaktayız.

Bayiliklerimiz

İletişim

kemipaz@kemipaz.com.tr

+90 312 397 81 62 (pbx)

+90 312 397 81 63

İstanbul yolu 5. Km Macun

Mahallesi Serpmeleri 147 / 8

Macunköy - Yenimahalle / ANKARA

Projelerimiz

© 2020, Kemipaz Ltd. Şti. , Tüm Hakları Saklıdır.

www.assreklam.com