Anasayfa

KVKK

Hakkımızda

Fabrikamız

Ürünlerimiz

Boya Bilgisi

Bayiliklerimiz

Projelerimiz

Referanslar

İletişim

+90 312 397 81 62 (pbx)

Online Alışveriş

kemipaz@kemipaz.com.tr

Su Lekelenmesi

Sarkma / Akma

Su Lekelenmesi

Su lekelenmesi, boyanacak yüzeyin üzerindeki veya boya filminin üzerindeki suyun, boya filminin yüzey görünümünde neden olduğu görünüm kusurudur. Kusur, buğulu noktalar, halkalar veya mat lekeler biçiminde görülebilir.

 

Lekelenme genellikle boyanın suya hassasiyetinden kaynaklanır. Ayrıca su içinde çözünmüş olan maddelerin, su buharlaştıkça boya filmi üzerinde çökelmesiyle de kusur

oluşabilir. Su lekelerinin parlak sonkatlar üzerinde gözlenmesi daha kolay olmakla birlikte, etki, çeşitli safsızlıkların boya uygulanan yüzeyde ya da altta kalan astar katı üzerinde çökelmesinden de kaynaklanabilir. Suya hassasiyet, yetersiz kürlenmeden, su seven (hidrofilik) çözgenlerin varlığından, aminlerden, film içindeki diğer polar maddelerden vd. kaynaklanabilir. Tuzlar, asitler veya film üzerinde biriken ya da filmden çözünerek ayrılan diğer maddeler boyanın kürlenmesini etkileyerek kürlenme sorunları yaratabilirler ya da arkadan gelecek katların ıslatma sorunları yaşamasına neden olabilirler.

 

Su lekelenmesine önlem alınması için sorunun doğru teşhisi gereklidir. Sebep, filmde su seven çözgenlerin kalması ise, bunlar su sevmeyen çözgenlerle değiştirilir. Eğer boya yetersiz pişirilmişse pişme süresi uzatılır, pişme sıcaklığı artırılır, vd. Bazen su sevmeyen bağlayıcı bileşimi gerekli olabilir. Metal yüzey hazırlığı, plastik parçanın dökümü ve kumlama gibi süreçlerden sonra yapılan yıkama ve/veya durulama işlemleri, durulama suyunun kalitesi ve yıkama ve durulamanın yetersizliği açısından gözden geçirilmelidir. Durulama suyunun, kuruduğunda lekeler bırakacak su damlaları oluşturması yerine tüm yüzeyi ıslatması için yüzey aktif maddelerin eklenmesi gerekebilir.

 

Silme İzi - Telgraf

Su Lekelenmesi

Taşma

Tepeler ve Çukurlar

Yüzeyden Kaçma ve Islatamama

Yüzme

Hakkımızda

Her biri dünya devi olan bayiliğini üstlenmiş olduğumuz firmaların, sürekli gelişen teknolojileri ve yenilikleri ile sanayicilerimize kalite  konusunda yarattığı işbirliği ortamını sunmak ana hedefimizdir.

 

Bu amaç doğrultusunda, müşterilerimizin istek ve beklentileri şirketimizin ilerlemesi ve gelişmesi açısından bizlere rehber niteliği taşıdığından, dünyanın lider kuruluşları ile sizlere hizmet vermenin haklı gururunu yaşamaktayız.

Bayiliklerimiz

İletişim

kemipaz@kemipaz.com.tr

+90 312 397 81 62 (pbx)

+90 312 397 81 63

İstanbul yolu 5. Km Macun

Mahallesi Serpmeleri 147 / 8

Macunköy - Yenimahalle / ANKARA

Projelerimiz

© 2020, Kemipaz Ltd. Şti. , Tüm Hakları Saklıdır.

www.assreklam.com